Uzunaleffe inşaat , binalarınızın kentsel dönüşüm konusun da 

tecrübeli uzman ekibi ile sizin için

en faydalı çözümleri sunar.

Binanız için Riskli Yapı (6306 Nolu Madde)

Raporunun incelenmesi ve en uygun

çözüm için lütfen randevu alınız,

 

 

Kentsel dönüşüm yasası

Depreme dayanıksız veya ömrünü tamamlamış olan yapıların tekrardan devlet destekleri ile inşasına olanak sağlayan kentsel dönüşüm yasası güncel olarak sitemizde yer almaktadır. Kentsel dönüşüm yasası yönetmeliği 31.05.2012 yılında resmi gazetede tam metni ile yayımlanmış olup vatandaşlara kanun kapsamında başvuru yapmaları halinde kira ve kredi desteği sunulmasına gün doğmuştur. Yasa kapsamında kira ve kredi desteği sağlanmaktadır.

 

Kentsel dönüşüm yasası nedir?

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 6306 kanun numarası ile 16.05.2012 yılında meclis tarafından kabul gören ve 31.05.2012 tarihinde resmi gazete ile yayımlanarak hayatımıza dahil edilen afet bölgeleri ve riskli yapıların yıkılarak yeniden yapılmasına devlet desteği olanağı sunan yasadır.Kanunun kabul edilmesi ve resmi gazete yayımlanması ile birlikte vatandaşlara bazı haklar doğmuştur. Bu hakların başlayabilmesi için bina mülkiyet sahibinin binasının, evinin veya iş yerinin riskli yapıdır belgesinin alması gerekmektedir. Riskli yapıdır raporuna sahip bina sahiplerine ve kiracı iş yeri yada daire sakinlerine başta taşınma ve kira yardımı olmak üzere yapılacak olan arsadaki bina yapımına çok uygun faizli konut kredisi imkanlarını

anlaşmalı bankalar aracılığı ile sağlanmaktadır.

 

Kentsel dönüşüm yasasından nasıl yararlanabilirsiniz?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kentsel dönüşüm yasası imkanlarında yararlanarak uygun faizli

konut kredisi veya devletten taşınma ve kira yardımı alabilmeniz için mülkiyetin depreme dayanıksız olması yada ömrünün tamamladığının raporlanması gerekmektedir.

Bina bodrumunda yer alan kolan ve kirişlerinde yapılan bazı analiz ve testler raporlanarak bu kanıya bakanlıkça görevlendirilmiş özel firmalar veya belediye bağlı ekipler tarafından varılmaktadır.

Bu işlemlerin başlatılması için bina sakinlerinden birinin buradaki dilekçe örneği ile varsa illerindeki

” Alt Yapı Ve Kentsel Dönüşüm Müdürlükleri ” veya ” Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine” başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuru yapıldıktan sonra kentsel dönüşüm kredisi alınabilmesi adına

süreç buradaki şekilde olduğu gibi ilerlemektedir.

Kentsel dönüşüm kredisi nasıl alınır ? başvuru süreci için neler yapılmadır en ince ayrıntısına kadar burada bakanlık tarafından anlaşma sağlanan Kentsel Dönüşüm Kredisi Veren Bankalar yer almaktadır!

 

Kentsel dönüşüm yasasından faydalanarak kira ve

taşınma yardımı nasıl alınır?

6306 numaralı kentsel dönüşüm yasası kanunu kapsamında, vatandaşların yukarıdaki adımları sağlamaları durumda bir de taşınma ve kira yardımı hak imkanları doğmaktadır. Bu imkanlardan binada ikametgah eden mülk sahipleri kiracı olarak faaliyet gösteren iş yeri esnafı ve daire de oturan vatandaşlar yararlanabilmektedir. Kira ve taşınma yardımları mülkiyet sahiplerine 18 ay boyunca düzenli olarak verilir iken iş yerinde yada dairede kiracı olarak kalan vatandaşlara bir kereye mahsus toplu olarak verilmektedir. Kira oranları kentsel dönüşüme girecek olan binanın bulunduğu ile göre değişiklik göstermektedir.

Yasa kapsamında kira ve taşınma yardımları hakkında bilinmesi gereken bazı ince ayrıntılarda mevcuttur. Bunların başında ise kiracının yıkım kararı alınan binada en az 1 yıllık ikametgah etmesi gelmektedir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da devlet kira yardımı alabilmesi için yine kiracının başka bir dükkan yada daireye kiraya çıkması ve adresinin teyit edilmesi gelmektedir.

 

Yerinde dönüşüm nedir?

Kentsel dönüşüm, afetler sonucu bir daha can kaybı yaşanmaması için, afet riski altındaki

alanlar ile bu alanlar dışındaki riskli yapıları, sağlıklı ve güvenli yaşama çevrelerine

dönüştürme projeleri olarak karşımıza çıkıyor.

Bu doğrultuda, deprem tasarımının yetersiz olduğu binalar ,malzeme dayanımı yetersiz olan ve mühendislik hizmeti almayan kaçak yapılar dahil yapı stoğunun

yaklaşık %40‘ ının yenilenmesi ya da güçlendirilmesi gerekiyor.

 

Yerinde dönüşüm

Yerinde dönüşüm, riskli alanlarda yer alan riskli binaların yıkılarak yerinde yeniden

yeni imar ve deprem mevzuatına göre inşa edilmesi ile oluyor.

Kentsel dönüşümde asıl amaç yerinde dönüşümü sağlamak olup;

Zemin problemleri nedeni ile yerinde dönüşümün imkansız olduğu alanlar için en yakında

bulunan rezerv alanlar değerlendirilebilecektir.

Yasa uyarınca anlaşma ile tahliye edilenler kira yardımı yada konut tahsisi imkanı getiriliyor.

Kentsel dönüşümde riskli binasını anlaşma ile tahliye eden kimselerin kira yardımına

başvurmaları halinde yapılacak kira yardımı süresi 18 ayı geçemiyor.

Aylık kira bedeli, her yıl Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan Tüketici Fiyatları Endeksi oranında güncelleniyor. Ayrıca yapılacak kira yardımının ilk beş aya kadar olan kısmı,

taşınma masrafları da dikkate alınarak peşin olarak ödenebiliyor

©uzunaleffe